35,10,0,50,1
25,600,60,0,3000,5000,25,800
90,150,1,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
0,2,1,0,2,40,15,5,2,1,0,20,0,1
Dom przy Puszczy
Dom przy Puszczy
Supraśl zimą
Supraśl zimą
Dom przy Puszczy
Dom przy Puszczy
Widok z okna
Widok z okna

Supraśl to miasto, którego początki datuje się na ok. 1500 r. Zawiązką ówczesnej osady był klasztor założony przez prawosławnych mnichów. Wybudowana przez nich drewniana cerkiew pod wezwaniem Św. Jana Ewangelisty spłonęła po niespełna 45 latach istnienia. Zespół budynków klasztornych stanowiła także murowana świątynia pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, wzniesiona najprawdopodobniej w latach 1503 – 1511. Świątynia została wysadzona w powietrze przez wojska niemieckie w okresie II wojny światowej. W 1516 r. monaster prawosławny rozbudował się o cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego i katakumby. Siedziba klasztoru była ważnym ośrodkiem kulturalnym i religijnym osady, ponieważ mieściła bogatą bibliotekę oraz utrzymywała kontakty z innymi, ważnymi ośrodkami prawosławnymi. Na początku XVII w. Bazylianie jeszcze bardziej rozwinęli klasztor i rozpoczęli działalność wydawniczą. W miejscowości nastąpił rozkwit oświaty.

Od 1834 r. w Supraślu zaczęły funkcjonować pierwsze manufaktury sukiennicze i warsztaty tkackie. Spowodowało to rozwój miasteczka. Pod koniec XIX w. wybudowano kolejne cerkwie św. Pantelejmona, św. Jana Teologa, a w 1901- św. Jerzego Zwycięzcy. W okresie tym powstały też pierwsze kościoły - p.w. Świętej Trójcy oraz ewangelicko – augsburski, których pierwotny kształt został zachowany do dziś. Supraśl otrzymał prawa miejskie w I poł. XIX w. Niestety pod koniec tego samego stulecia utracił swoje znaczenie na rzecz rozwijającego się blisko Białegostoku. Dwie wojny światowe spowodowały zniszczenia wielu pamiątek historycznych, m.in. cerkwi i zabytkowych zabudowań miasteczka. 

Supraśl jest miasteczkiem pełnym interesujących miejsc i zdarzeń . Puszcza Knyszyńska skrzętnie otula bogatym drzewostanem urocze miasteczko i ich mieszkańców, kryje w sobie bogactwo i różnorodność, niespotykane krajobrazy, okazały drzewostan, wybujałą roślinność i buszujące po okolicach zwierzęta. Śpiew ptaków towarzyszy każdemu codziennie od wczesnych godzin porannych. Wycieczki po lesie i okolicach zachęcają do spacerów jak też do pracy z aparatem fotograficznym, gdyż spacerując każdy z nas może spotkać łosia, wiewiórkę, bociana lub innego mieszkańca naszych okolic.

Krajobrazy w Supraślu są przepiękne o każdej porze roku są urocze i niezapomniane, dlatego warto, urlop, wakacje tu spędzić. W Supraślu należy  zatrzymać się i pobyć kilka dni lub godzin. Zapraszam, pobyt w domku pod lasem zapewnia relaks i dostarcza odrobinę zdrowia.