35,10,0,50,1
25,600,60,0,3000,5000,25,800
90,150,1,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
0,2,1,0,2,40,15,5,2,1,0,20,0,1
Dom przy Puszczy
Dom przy Puszczy
Supraśl zimą
Supraśl zimą
Dom przy Puszczy
Dom przy Puszczy
Widok z okna
Widok z okna

 SUPRAŚL DZIŚ 

Położona w odległości 15 km od Białegostoku uzdrowiskowa miejscowość Supraśl zaprasza turystów swym urzekającym klimatem. To niewielkie miasto położone nad rzeką o tej samej nazwie, wśród Puszczy Knyszyńskiej na Wysoczyźnie Białostockiej może poszczycić się statusem uzdrowiska, uzyskanym w 1999 r. Supraśl zachęca do zwiedzania dzięki swojej unikalnej aurze. Bogata tradycja, ciekawa kultura i wspaniała przyroda są największymi atutami tego miejsca. Ogromna ilość atrakcji jaką oferują mieszkańcy tego miasta dostarcza niezapomnianych wrażeń z pobytu w tym zakątku Podlasia. Liczne szlaki rowerowe, piesze, konne, spływy kajakowe oraz spacery po zabytkowym mieście gwarantują niezwykle przyjemne spędzenie czasu wolnego.



Ilość kwater turystycznych zlokalizowanych w samym Supraślu jak i okolicach z pewnością nie przysporzy przybywającym tu turystom kłopotu znalezienia noclegu. Wiele z nich oferuje także inne, niesamowite atrakcje urozmaicające wypoczynkowy pobyt. Jedną z nich jest spędzenie czasu w „towarzystwie” koni, poprzez skorzystanie z takich form wypoczynku jak jazdy na kucykach, jazdy crossowe po okolicy połączone z pokonaniem rzeki, przejażdżki rekreacyjne bryczkami i rajdy konne. Gospodarstwa agroturystyczne organizują także spływy kajakowe rzeką Sokołda, których długości są dostosowane do wymagań turystów. W zależności od ilości czasu oraz chęci można skorzystać ze spływów zarówno kilkugodzinnych jak i dwudniowych.

Inna formą aktywności podczas pobytu w Supraślu może być jazda rowerowa. Szlaki rowerowe podobnie jak spływy są zróżnicowane długością. Wszystko po to, by każdy mógł zaczerpnąć tej przyjemnej formy zwiedzania. Szlaki prowadzą przez malownicze tereny, wzgórza i rozległe lasy Puszczy Knyszyńskiej o sprzyjającym zdrowiu mikroklimacie. Trasy są bardzo dobrze oznakowane, więc nie ma powodu do obaw związanych z błądzeniem.

Osoby gustujące w nieco mniej aktywnej formie wypoczynku również znajdą tu coś dla siebie. Sam pobyt w Zielonych Płucach Polski pozwala skutecznie odpocząć od codziennej pracy i głośnych, nie do końca czystych miast. Spokój, cisza, i niezakłócona przyroda w gminie Supraśl umożliwiają wypoczynek o jakim marzy się przez cały rok pracy. Książka przeczytana w ogródku gospodarstwa agroturystycznego, pod lasem z którego dobiegają uspokajające śpiewy ptaków, szum drzew i zapach przyrody zapadnie w pamięć niejednego turysty. Wieczorne grillowanie lub ogniska z pewnością są niebywale lepsze od tych spędzanych w mieście, na tarasie lub balkonie.

Ze względu na położenie gminy Supraśl można również skorzystać ze spacerów po lasach, urozmaicając je o grzybobranie, zbieranie owoców lasu - jagód i innych. Niesamowita aura podczas kontaktu z przyrodą pozostanie w pamięci każdego odwiedzającego Supraśl i okolice. Miejsca te są przygotowane do obsługi ruchu turystycznego przez cały rok. Nie tylko latem można tu przyjemnie spędzić czas. Zimowe krajobrazy Puszczy Knyszyńskiej wprawiają w zachwyt każdego kto je ujrzy. Szron, czapy śniegu na drzewach lasów, zaśnieżone pagórki i doliny, sople na rynnach domków oraz białe ścieżki i dróżki stanowią doskonały krajobraz na zdjęcia. Takie fotografie w albumie wprowadzają w stan zadumy i radości nie tylko właścicieli, ale także wszystkich, którzy je oglądają. Zima to doskonały okres na kuligi. Konie ciągnące sanie, płonące pochodnie i przepiękne, zimowe krajobrazy to niezapomniane wrażenia. Długie wieczory można spędzić ogrzewając się i śpiewając przy ognisku lub dla większych zmarźlaków przy domowych kominkach, kosztując smaków kuchni regionalnej lub po prostu odpoczywając i ciesząc się błogim spokojem. Taka forma spędzenia czasu na pewno pozwoli zregenerować siły i zapomnieć na chwilę o wszystkim co nas męczy w codzienności. Warto zatem zafundować sobie takie chwile przyjemności, których nie zakłóci nam sąsiad z góry czy hałaśliwa ulica.
 

ZABYTKI

1. Pobazyliański Zespół Klasztorny ZNMP

Zalążek miasta Supraśl, mieszczący się przy ul. Klasztornej 1. Ufundowany przez Wielkiego Księcia Litewskiego Aleksandra Chodkiewicza i prawosławnego biskupa Józefa Sołtana. Historia klasztoru to liczne wznoszenie nowych budynków, cerkwi, pożary, zniszczenia, odbudowy, funkcje ośrodka religijnego, kulturalnego i oświatowego miasta. Obecnie na terenie klasztoru funkcjonuje kilka budynków. Główna Cerkiew Zwiastowania NMP znajduje się na dziedzińcu kompleksu klasztornego i pochodzi z początku XVI w. Zniszczona podczas II wojny światowej została odbudowana w stylu renesansowym w 1985 r. Zachowane zostały z niej oryginalne fragmenty polichromii – freski z Supraśla. Barokowe budynki klasztorne z XVII i XVIII w. dodają miejscu niesamowity charakter. Kolejnym obiektem klasztornym jest Pałac Archimandrytów z połowy XVII w. Od 2006 r. funkcjonuje tu Muzeum Ikon – niepowtarzalne interaktywne muzeum sztuki sakralnej prawosławia. (
opis obiektu). Zabudowania klasztorne stanowią również cerkiew Św. Jana Teologa (1888 r.) oraz Brama – Dzwonnica (1752 r.). Kompleks klasztorny jest bardzo zadbany, wyłożone kostką ścieżki, dywany ostrzyżonej trawy i kolorowych kwiatów, ozdobne krzewy i drzewka umilają spacer między wyremontowanym, zabytkowym budownictwem.

2. Kościół p.w. Św. Trójcy

Zbudowana w latach 1861 – 1865 świątynia istnieje do dziś przy ul. Piłsudskiego 9. Od momentu powstania przeszła znaczne remonty, została rozbudowana o wieżę, dzwonnicę, dwie zakrystie i chór. Kościół został wzniesiony na planie prostokąta. Swobodne łączenie elementów stylowych z nowoczesnymi i jasne wnętrze świątyni daje znać o charakterze w jakim został stworzony budynek – styl eklektyczny. Od września 1998 r. kościół jest wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego.

3. Kościół ewangelicko – augsburski

Znajduje się przy tej samej ulicy co Kościół Św. Trójcy. Wybudowany w 1870 r. był filią parafii ewangelicko – augsburskiej w Białymstoku. Ma bardzo bogatą historię. Na początku XX w. ludność ewangelicka w Supraślu liczyła ok. 500 osób. Sytuacja zmieniła się po wybuchu I wojny światowej. Wojska rosyjskie wysiedliły ewangelików, a kościół (zbór) został ograbiony z dwóch dzwonów. Świątynia przechodziła remonty w latach 1928, 1935. W okresie II wojny światowej zbór został ograbiony przez Rosjan, zlikwidowano wszelkie symbole religijne w świątyni i utworzono w jej wnętrzu kino, potem magazyn broni i amunicji Armii Czerwonej. Po wojnie losy budynku były skomplikowane, pełnił on różne funkcje – od magazynu ziół, składów budowlanych, po próbę nadania mu charakteru sali koncertowo-wystawienniczej. Generalny remont z przeznaczeniem przywrócenia obiektowi charakteru świątyni rozpoczęła w 1991 r. Parafia Rzymskokatolicka w Supraślu. Obecnie jest to Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski.

 

 

 

 

4. Kaplica p.w. Wszystkich Świętych

Kaplica znajduje się na cmentarzu przy ul. Białostockiej. Jest widoczna od razu z ulicy. Została wykonana w XVIII i XIX w. Jest to konstrukcja częściowo murowana a częściowo drewniana. Murowana wieża pochodzi z początku XVIII w., zaś drewniany korpus został dobudowany w połowie XIX w.

5. Cmentarz Ewangelicki

Położony także przy ul. Białostockiej, naprzeciwko cmentarza katolickiego. Na swoim terenie mieści dwie wyjątkowe kaplice grobowe. Pierwsza z nich to kaplica rodziny Zachertów wymurowana w 1885 r. Obok tej klasycystycznej budowli stoi pomnik upamiętniający zasłużoną dla Supraśla rodzinę Zachertów. Druga kapliczka to Mauzoleum Buchholtzów, również upamiętniające ważną dla miasta rodzinę. Kapliczka została postawiona w 1904 r. w stylu neogotyckim, wg projektu Hugo Kudera. Charakteryzuje się zdobnictwem ściennym, kolumnami zwieńczonymi łukami, strzelistą wieżyczką i figurkami przypominającymi średniowieczne gargulce.

 

 

6. Pałac Buchholtzów

Pałac znajduje się przy ul. Kościuszki, tuż obok pętli autobusowej. Obecnie mieści się w nim liceum plastyczne. Budynek zachował jednak swój dawny charakter. Jest to secesyjna siedziba jednej z rodzin supraskich fabrykantów, która powstała w latach 1892 – 1903. Zewnętrzne ściany pałacu są przepięknie zdobione wypukłymi kolumienkami i ciekawym wzornictwem, zaś całość ściany frontowej dopełnia portyk balkonowy wsparty 4 kolumnami z głowicami. Wnętrze budynku to bogaty wystrój secesyjny, zachowane polichromie, sztukateria i żeliwna klatka schodowa.

 

 

 

 

 

 

7. Domy Tkaczy

Budowane w latach 30. XIX w. nadawały miasteczku klimat przemysłowy. Były to drewniane, parterowe budynki mieszkalne, w których suprascy chałupnicy zajmowali się tkactwem. Domki były bielone wapnem a dachy kryte gontem lub dachówką ceramiczną.